Haber

Bugünkü VATAN GazetesiArşivPromosyonKünyeAna sayfam yapFavorilerime ekleÜye girişiYeni üyelik

Ünlü annelerden doğum hikâyeleri

27.07.2013
Ünlü annelerden doğum hikâyeleri
Pınar Tarcan


Bu hafta dünya basını da Türkiye basını da hamilelik ve doğuma odaklandı. Milyonlar minik İngiltere prensinin doğum sürecini an be an takip etti. Türkiye’deki ünlü annelere doğum hikâyelerini sorduk.

Aşkın Nur Yengi

‘Minik yaka iğnem çok zor geldi...’

“İlk bebeğimi kaybetmiş ve kısa bir süre sonra da Nazlı’ya hamile kalmıştım. Vücudum kendini toplayamamıştı, bebek aşağıda büyüdü. İkinci aydan sonra kıpırdamadan yatmam gerekti. Sonraki dönemlerde 12-13 günde bir aşırı kanamalar nedeniyle hayati tehlikesi olan bir rahatsızlık yaşadım. Bu rahatsızlık aşırı kan kaybı yarattığı için her defasında 2-3 litre kan veriliyordu. Bebek 7,5 aylıkken yoğun kanama nedeniyle doğum başladı. İkimiz de hayati risk taşıyorduk. Bu nedenle kortizon iğne yapılarak bebeğin ciğerleri geliştirildi ve erken doğum yaptım. Doğum sonrası bebeğim sarılık ve küçük doğması nedeniyle küveze alındı. İlk kucağıma aldığımda o kadar küçüktü ki bir yerine bir şey olacak diye çok korktum. Hatta ‘işte benim yaka iğnem hayata geldi’ dedim. Çok küçüktü ve onu yakamda tutuyordum. Çok çabuk hayata tutunup hızla kilo almaya başladı. Benim için de çok daha anlamlı bir hayat başladı. Şimdi tam 7 yaşında.”

Füsun Demirel‘Doğuma kadar setteydim’

“Doğuma kadar setteydim. İkiz oldukları için erken doğum ihtimali vardı ama beklediğimizden de erken 31 haftalık doğum yaptım, suyum gelmişti, hastaneye ambulansla götürüldüm. Hemen sezaryen ameliyata aldılar. Bebeklerim iki hafta yoğun bakım ünitesinde kaldılar. 1 kilo 600 gram dünyaya gelmişlerdi. O dönemde depresyona girdim, sürekli ağlıyordum. Onları ancak bir hafta sonra kucağıma alabildim, bana emzirmeyi gösterdiler, yıkamayı öğrettiler. Ayrıca hamilelik de bir kadının en güzel, en estetik dönemi.”

Ayşe Kucuroğlu‘İlk doğumum 26 saat sürdü’

“İlk çocuğum Suna’nın doğumu 26 saatte oldu. Suyu kendiliğinden patlamıştı. Hamileliğim 41 haftayı geçmişti ve karnım çok büyüktü. Doğum odasında saatler geçmedi. Amerika’da doğum yaptığım için sezaryen uygulamıyorlar zaten. En sonunda vakumla çekmişlerdi. Tam çekiş aşamasında benden bir imza aldılar, o imzayı atarken inanılmaz endişelenmiştim. Bir yandan uyumak istiyordum saatlerdir uyumadığım için. Doğduğunda büyük bir bebekti, tırnakları uzamıştı, mosmordu, çok acayipti. İlk bebek olduğu için göbeğini eşim Taner kesmişti. Bunca zorluğa rağmen diş ağrısı gibi insan bütün bu acıyı ertesi gün unutuyor. Tekrar hamile kalmak istiyor.”

Irmak Ünal

‘Biraz cengaverdim 20 saat direndim’

“Kızım Kayla’yı normal doğumla doğurmak istedim ama herhalde saplantılı bir şekilde istedim ki olmadı. Ağrılar için hiçbir şey istemedim epidural’i reddettim. Biraz fazla cengâverce davranmışım sanıyorum, 20 saat sancı çektim. Ardından zorla epidural verdiler. Hala doğuramayınca acilen sezaryene aldılar. Doktorum ‘Sezaryen bir opsiyon değil bir zorunluluk’ dedi. Artık zaten çocuğuma kavuşmak istiyordum, teslim oldum. Bebeğimi kucağıma aldığımda biraz zorlandığı için yüzünde morarmalar vardı. Sesini duymak benim için çok müthiş bir şeydi. Onun dışında da bir duygu tanımıyorum ben bu yaşıma kadar. Her tarafını inceledim, ellerini, ayak parmaklarını, burun deliklerini... Çünkü o 9 ay, hatta ömrünüz boyunca tanışmayı beklediğiniz varlık.”


Seçkin Piriler‘Bize sürpriz yaptı’

“Hakan, beklediğimizden on gün önce geldi. Sancılarımın doğum sancısı olduğunu düşünmemiştim. Yine de doktorumuza görünmek istedim. Gittiğimizde ‘Doğum başlamış’ dediler ve sezaryene girmek zorunda kaldım. Hemşireler ilk sütünü vermem için beni yönlendirdiler. Tam bir aile olduk, mutluluğu bize hemen yansıdı.”

Açelya Akkoyun

‘Kızımı göreceğim’ diye inat ettim

“Alışverişe giderken suyum geldi. Alya beş gün önce gelmeyi tercih etti. Epiduralle doğuma girdim. ‘Kızımı göreceğim’ diye inatla başladım doğuma; biraz sancılı, bağıra bağıra oldu. Daha sonra dikiş için bayılttılar. Ama onu gördüğüm an mucize denebilecek bir şey. 4 aylık hamileyken eşimle Avrupa turu yaptık arabayla. Ben co pilotuydum. Hamile kadınlara çok saygı duyulmalı. Her hamile bir mucizeyi gerçekleştiriyor.”
Diğer Haberler »