Haber

Bugünkü VATAN GazetesiArşivPromosyonKünyeAna sayfam yapFavorilerime ekleÜye girişiYeni üyelik

Ne orak ne de süpürge bu bir hokey sopası!

07.12.2013
Ne orak ne de süpürge bu bir hokey sopası!
Pınar Tarcan
Fotoğraf: Elif MANDAN
Türkiye’de kadınlar yedi yıldır buz hokeyi liginde kıran kırana mücadele veriyor.

Bu ekstrem spor dalının kadın millileri, ‘kızlı erkekli’ takımlarda başlayan buz hokeyi maceralarını ve ‘orak’ sanılan hokey sopalarına olan tutkularını anlattı...

Türkiye’de Kadınlar Buz Hokeyi Ligi’ yedi senedir aktif olarak devam ediyor. Daha önce Hokey Ligi kadın ve erkekler diye ayrılmıyor “kızlı-erkekli” karma maçlar yapılıyordu. Türkiye’de profesyonel bir spor olarak kabul edemediğinden başka işlerle uğraşmak zorunda olan Milli Takım kadın oyuncuları, işten, çocuklarından, okuldan arta kalan zamanda soluğu buz pistinde alıp buz hokeyinde kıran kırana mücadeleler veriyor. Şikâyetleri bu sporun Türkiye’de fazla bilinmemesi. Öyle ki, hokey sopasıyla antrenmana giderken insanların “Orak mı?”, “Okey mi?” gibi sorularına alışmışlar, ama “Ne orak, ne süpürge bu hokey sopası” diyorlar. Kadın Buz Hokeyi Milli Takımı’nın hikayesi aslında çok yeni sayılır. Milli Takım Antrenörü Tarık Göçmen, “Buz hokeyi, oyuncuların yüksek hızlara ulaştığı ve düşme, çarpışmaların yoğun yaşandığı bir spor olduğundan, çoğu kişi tarafından tehlikeli görülür ve sakatlıklara çok açık olduğu düşünülür. Ancak oyuncuların giydiği bu koruyucu malzemeler onları sakatlıklardan koruyacak yeterliliğe sahiptir. Öyle ki, buz hokeyinin yaygın oynandığı ülkelerde yapılan araştırmalar buz hokeyinin diğer salon sporlarından ya da futboldan fazla bir sakatlık riski içermediğini gösteriyor” diyor.Kadın millilerin de antrenörün de başlıca sıkıntısı bu yıl ödeneğin kesilmesi, diğer ülkelerdeki gibi profesyonel olarak bu sporu yapamayan ve işten çıkar çıkmaz büyük fedakarlıklarla soluğu buz pistinde alan oyuncuların koçu Tarık Göçmen, “Buz hokeyi de ödenek bekleyen sporlardan biri olarak sıkıntı yaşıyor. Bu yıl milli oyuncularımıza verilen aylıklar kesildi. Yurt dışındaki 10 şampiyona, ‘ödenek yetersizliği’ dolayısıyla iptal edilirken, yurt içindeki 11 şampiyona ve Milli Takım kampı da ileri bir tarihe ertelendi” diyor. Türkiye Buz Pateni Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Short Track Kurulu Başkanı Ercüment Yıldırım ise “Tamamen maddiyatla ilgili Short Track’ta iki Danubia Cup’u iptal ettik. ‘Bütçe gelecek’ diye yarışmalar yaptık, bunlar için ciddi harcamalarımız oldu, dolayısıyla borçlandık. Para gelmeyince bazı yarışmaları iptal ettik” diye konuşuyor.Kaleci Didem Deniz (23)

Kalenin ‘ufak tefek’ bekçisi


“Buz hokeyini bir televizyon filmi vardı. Orada bir tane kız kaleci vardı çok iyi hissettirmişti. 12 yaşındaydım, o da benim yaşlarımdaydı o zaman artistik patinaja başladım. Erkeklerde daha sert, kadınlarda aynı sertlik yok. Her duyan şaşırıyor, ufak tefek olduğum için özellikle benden beklemiyorlar.”

Çağla Sevgili (26)

‘Kalecimizin köprücük kemiği kırıldı’


Çağla, miniklere antrenörlük de yapıyor. “Erzurum’daki kış oyunları çok önemliydi bizim için. Normalde Türkiye katılamıyor. UNIVERSIAD’a katıldık. O zaman beş ay kampımız oldu. Gerçi başarılı olamadık. 32 tane bile gol yediğimiz oldu, kalecimizin köprücük kemiği kırıldı. Çok küçük yaşlarda başladığı ve başka bir şey yapmadığı için onlar çok iyi. Biz bir yandan okula gidiyoruz, bir yandan çalışıyoruz, bunu hobi olarak yapmak zorundayız.”

Makbule Atalı (35)

İki çocuk annesi buz üstünde gol atıyor...


“TRT’de hep izlerdim artistik paten yapanları. İlk başladığımda kadın takımı yoktu, buz hokeyi ‘lines man’ oluyor, maçlarda iki buz hakemi. Biz de dedik en azından ‘lines man’ olalım. Birkaç arkadaş hakemlik yaptık birkaç yıl. 2006’da kadın hokey takımıyla çalışmalara başladık. İki çocuğum var biri beş yaşında biri 10 aylık. Bu yıl aylıklarımız kesildi ama fedakârlık yapalım oynayalım dedik. Eşim bir ara istemiyordu ama sonra baktı ki üzülüyorum ‘Senin istediğin gibi olsun’ dedi. O da zaten spor yöneticiliği doktorası yaptı.”

Çisel Ann Otts (19)

Takımın en küçüğü: ‘Okey değil!’


Çisel milli takımın en küçük ama en aktif oyuncularından. Kocaeli Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyor. Amerika doğumlu ancak 11 yaşında Amerikalı babasını kaybedince, annesi ile Kocaeli’ne dönmüş. “2006’da 12 yaşındaydım buz hokeyiyle tanıştığımda. Artistik buz patene yazılmak istiyordum, ama yaşım geçmişti. Bu sporda denge, güç, bacak, kol ve kas gerekli. Bunun için kondisyon antrenmanlarımız oluyor. Merdiven çıkıyoruz, koşu yapıyoruz, mekik, şınaf çekiyoruz. Türkiye’nin çoğu bilmiyor hokeyin ne olduğunu. İşte ‘Buz hokeyi’ diyorsun, ‘okey mi?’ diyorlar. Golf sopası sanıyorlar. Ben burada profesyonel olarak pek yapabileceğimi düşünmüyorum. Türkiye’de oraya kadar gelmedik. Şimdi mesela Amerika’dakiler için hobi değil, onun için para alıyor, bütün gün kondisyon yapıyor. Ama biz okuyoruz, başka işler yapıyoruz, bunu hobi olarak görüyoruz. Benim için milli takım en üst nokta.”

Sadece 5 ilde olimpik pist var

Türkiye’de olimpik buz pisti sadeceAnkara, İzmit, İzmir, İstanbul ve Erzurum’da var. Bu sporun önünde en büyük engel pist azlığı.150 yıldır hokey oynayan Çek’e transfer

Milli Takım’ın elbette dünya devlerine göre daha mütevazı başarıları var. Ancak milli sporculardan Seda Demir, 150 yıllık buz hokeyi geçmişi olan Çek Cumhuriyeti’ndeki HC LITVINOV’a transfer olarak bir ilke imza attı. Seda, bu yıl Çek takımında oynuyor. Milli takım da 07-09 Aralık 2012 tarihlerinde İzmir’de düzenlenen Dünya Şampiyonası Grup Eleme Müsabakaları’nda Bulgaristan ve İrlanda’yı mağlup ederek, 2015 yılı Dünya Şampiyonası grup maçlarına ilk defa katılmaya hak kazandı.

Buz hokeyi nasıl oynanır?

Kurallara göre her buz hokeyi oyuncusu kask, dizlik, dirseklik, omuzluk, hokey şortu, hokey eldiveni, hokey pateni, hokey çorabı ve forması giymek zorundadırlar. Bunun yanında oyuncular cinsel bölgelerini koruyan ve kuki adı verilen korumayı da giyerler. Buz hokeyi pateni, artistik buz pateninden farklı olarak oval ve daha kısa bir çeliğe sahiptir ve ucunda figür patencilerin atlayışlarında kullandığı dişler de bulunmaz. Buz hokeyi sopası sağ ve sol olmak üzere iki şekilde tutulabilir. Sağ sopa kullanan bir oyuncunun sağ eli altta, sol eli üsttedir. Pak ise yaklaşık 160 gram ağırlığında bir disktir. 2.2 cm yüksekliğinde, 7.5 cm çapındaki bu sert disk, güçlü şutlarda saatte 150 km’yi aşan hızlara ulaşır.

30 Kasım Cumartesi 2013 tarihli gazeteniz ekinde çıkan haber milli takımlar sportif direktörü Tarık GÖÇMEN in ifadeleri ile Shorttrack branş sorumlusu ve buz pateni yönetim kurulu üyesi Ercüment YILDIRIM'ın açıklamaları karışmıştır. 10 şampiyona ya katılım iptal edildi açıklaması Ercüment YILDIRIM'a aittir, buna göre düzeltme yapılıp yayımlanmasını rica ederim .
Buz hokeyi milli takımlar sportif direktörü Tarık GÖÇMEN
Diğer Haberler »