Anasayfa
   Arama
   Yazarlar
Ayşe Acar
Ayşe Brav
Ayşecan İpek
Barış Öztürk
Buket Aşçı
Cem Ceminay
Dr. Alper Hasanoğlu
Dr. Özlem Cankurtaran
Dr. Yasemin Bradley
Esen Hünal Blake
Evren Halbuni
Okay Gönensin
Orkun Bulut
Süha Derbent
 
Puro içmek için zeki ve kültürlü olmak gerek!
Türkiye’nin sınırlarını zorlayan Che Puroları’nın sahibi

Merve Güreş

Bundan tam 11 yıl önce patronu sayesinde ilk purosunu içen Ali Kemal Türk, şimdi Türkiye’nin sınırlarını zorlayan Che Puroları’nın sahibi. Bizde onun ilginç hikayesini dinlemek için çıkıyoruz yollara. Fotomuhabiri arkadaşım Gamze ve ben, 2 saatlik zorlu Bağcılar-Kartal seferinin ardından kendimizi Teka Fabrikası’nda buluyoruz. İçeri girer girmez, tütün kokusu başımızı döndürüyor.
Che Puroları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemal Türk ile Yönetim Kurulu Üyeleri Azmi Erdoğan ve Meltem Çebi karşılıyor bizi. İnanılmaz keyifli ve kaliteli bir ekip. Önce fabrikada kısa bir tur atıyoruz. Ardından da başlıyoruz konuşmaya...

AMATÖR RUHLU PROFESYONELLER

1999 yılında ekonomik kriz nedeniyle çalıştığı şirket kapanınca Ali Kemal Türk’ün aklına bir puro mağazası açmak geliyor. Levent’te kurduğu ve Che adını verdiği dükkanın namı kısa sürede alıp başını gidiyor. Markayı kendi üzerine tescil ettiriyor. 2005 yılında da Tekel’e ait puro işletmesini Özelleştirme İdaresi’nden satın alıyor. Tabii çocukluk arkadaşı olan iş adamı Azmi Erdoğan da bu atılımda onun en büyük destekçisi ve ortağı oluyor. Amatör bir ruhla başladıkları bu işte binbir zorlukla baş ediyorlar. Her bunaldıklarında puroya olan sevgileri onlara güç veriyor. Ve ortaya mükemmel bir iş çıkıyor. Ardından ekibe Meltem Çebi ekleniyor. Kadın duyarlılığı ve farklı bakış açısıyla markaya yeni bir soluk getiriyor.

‘SİGARAYI BIRAKIN!’

Bir süre sonra Azmi Bey, kendi işini bırakıp, fabrikada mesaiye bile başlıyor. İkili arasındaki diyalog da görülmeye değer. Birbirlerine takılmadan da duramıyorlar. Ali Kemal Türk, Azmi Bey’in sağlık açısından tütüne karşı olduğunu söyleyip gülerek ekliyor; “Bir taraftan hem malımız satılsın istiyor bir taraftan da insanlara ‘sigarayı, tütünü bırakın’ diyor. İşimiz zor anlayacağınız.”

BU MARKA ORTALIĞI KASIP KAVURACAK

Muhteşem ikilinin Dominik Cumhuriyeti’ne yaptıkları bir puro fabrikası ziyareti ise yeni markaları için onlara ilham veriyor. Ülkeye ilk indiklerinde görüp hayran kaldıkları havalimanı Punta Cana’nın ismini yeni ürettikleri ıslak puroya veriyorlar. Azmi Erdoğan, Punta Cana’nın etkisinden uzun süre kurtulamadıklarını anlatıyor. Palmiyeleri ve muhteşem kumsallarıyla büyülendikleri Punta Cana’nın onlara uğur getireceğine de yürekten inanıyorlar. Öyle ki ürünlerini bir yıldan az zamanda 1 milyon satmayı hedefliyorlar. Tekel’den onlara yadigar İstanbul, Ankara, Marmara ve Pazar markalarına ise gözleri gibi bakıyorlar. Ve özellikle İstanbul’u bir dünya markası yapmayı kafalarına koymuş gözüküyorlar.

‘ONUN CESARETİNE VE BAĞLILIĞINA HAYRANIM’

Ali Kemal Türk, markaya neden Che adını verdiğini ise şöyle anlatıyor: “Puronun anavatanı Küba. Che de Küba’nın en önemli simgelerinden biri. İdeolojik görüşünden çok, cesaretine ve ideallerine bağlılığına hayranlık duyuyorum.
Amacı uğruna kendisini maddi değerlerden arındırmış birisi. Bence birçok insan onu örnek almalı. Şansım da yaver gitti ve tescil ettirebildim. Çok komik ama Türkiye’de tescillenmemiş neredeyse tek isimdi. O da bana kısmet oldu. ”

LOGO ALİ TARAN’IN ONLARA HEDİYESİ

Markanın logosunun hikayesi ise çok ilginç. Ünlü reklamcı Ali Taran, bir gün Che Puroları’ndan alıyor. Alıyor almasına ama logoyu hiç beğenmiyor. Kim yapmış bu işi diye araştırırken Ali Kemal Türk’e ulaşıyor. Türk, bütçelerinin sınırlı olduğunu söyleyince Taran şahane bir teklifte buluyor ve “Madem siz böyle bir girişimde bulundunuz logonuzu da hiçbir karşılık beklemeden ben yapacağım” diyor. Ve bu konuşmanın üstünden 1-2 ay geçtikten sonra ellerinde dosyalarla birkaç kişi giriyor fabrikadan içeri. Ve logonun tüm ayrıntıları hazır halde Türk’e sunuluyor.

KADINLAR ÇİKOLATA, ERKEKLER VANİLYA

Türklerin özellikle son zamanlarda aromatik cigarlara ilgisinin arttığını söyleyen Ali Kemal Türk ve Azmi Erdoğan, özellikle kadınların bu ürünlere rağbet ettiğini belirtiyor. Kadınların çikolata aromalı cigarları, erkeklerinse vanilyalı ürünleri tercih ettiğini söyleyen Türk, bunun en büyük nedeninin kadınların kokuya ve lezzete çok önem vermesi olduğunun altına çiziyor.

PURO İÇENİN MESAJI DUMANINDA GİZLİ

Ağzında koca koca purolarla dolaşanlar size antipatik gelir mi bilmem ama Ali Kemal Türk’ün çarpıcı bir tezi var. Puronun bir keyif içeceği olduğunu ve aslında dumanıyla mesaj verdiğini söyleyen Türk, “Puro pahalı bir ürün. Bu ürünü kullanmak için para kazanmak lazım.
Bunun için de zeki ve kültürlü olmak gerekir. Siz pahalı bir ürün tüketiyorsanız özel birisiniz demektir. Bu da kadınları etkiler. Aynı zamanda puro içen bir kadın da herkesin ilgisini çeker” diyerek olaya son noktayı koyuyor.

BAKİRELER DEĞİL 40’LIKLAR MAKBUL

Puroyla ilgili en çok merak ettiğim konulardan biri de Küba’da tütünün bakirelerin bacaklarında sarıldığı hikayesi... Bu mühim konuyla ilgili Ali Kemal Bey’den erkeklerin hayallerini yıkacak bir cevap alıyorum; “1800’lerin sonunda Küba’ya giden İngiliz gazeteci içtiği purodan çok etkileniyor.
Ve ülkesine döndüğünde fantastik bir öykü yazıyor. Hikayedeki Kübalı bakireyi ise bacağında puro sararken tasvir ediyor. Ama işin aslı öyle değil. Küba’da en iyi puroyu ‘Torsedor’ adı verilen 40 yaşını aşmış kadınlar sarıyor. Kadının en deneyimli zamanı olduğu için özellikle tercih ediliyorlar.”
31.07.2010
 
 
 OKUYUCU YORUMLARI Yorum Yapmak İçin Tıklayınız 

Yazarımızın Diğer Yazıları

 HAFTA SONU NE YAPALIM?  (23.03.2013)
 Haftanın en şiddetli ve en komik filmi  (23.03.2013)
 Kadınlar erkekleri çocuk gibi şımarttı  (23.03.2013)
 ‘Dantel’in altın çağı  (23.03.2013)
 Paris’in gri tonları abartısız ama hep şık  (23.03.2013)
 Geri dönüşüm kutusundan moda çıkıyor!  (23.03.2013)
 Türkan ile kıyamet kopardım  (23.03.2013)
 Elektrikli otomobil ile Lizbon  (23.03.2013)
 BlackBerry'nin yeni silahı "Z10"  (23.03.2013)
 Blogger’lar bu yazın ‘en’lerini açıkladı  (23.03.2013)
 Şarkılarla Anadolu turu  (23.03.2013)
 Tıp ve sanat  (23.03.2013)
 AJANDA  (23.03.2013)
 Evlilik bana şu an yakın değil  (23.03.2013)
 HAFTA SONU NE YAPALIM  (16.03.2013)
 İhanet ve tutku bu filmde  (16.03.2013)
 ‘En iyi şef şov yapmayandır’  (16.03.2013)
 Ayaküstü lezzet şarküterileri  (16.03.2013)
 ‘Moda haftası bir ülkenin vitrini gibidir’  (16.03.2013)
 PODYUMDA siyah, beyaz ve kırmızı hakimiyeti  (16.03.2013)
 Yükseklerde uçmak umurumda değil  (16.03.2013)
 AJANDA  (16.03.2013)
 Sanat eserleri ve sigortaları  (16.03.2013)
 Oz Ülkesi’nin büyülü dünyası  (09.03.2013)
 Çağın sırrı kara delikler değil bilinçaltımız!  (09.03.2013)
 Modanın kalbine giden yol Paris’ten geçti  (09.03.2013)
 En büyük hata vücut yapısına göre giyinmemek  (09.03.2013)
 Bu yaz gardırobunuz bembeyaz olsun!  (09.03.2013)
 Londra’daki düzenini bıraktı, tutkusunun peşinden geldi  (09.03.2013)
 ‘Hayalim Meryl Streep’le aynı filmde rol almak’  (09.03.2013)