Anasayfa
   Arama
   Yazarlar
Ayşe Acar
Ayşe Brav
Ayşecan İpek
Barış Öztürk
Buket Aşçı
Cem Ceminay
Dr. Alper Hasanoğlu
Dr. Özlem Cankurtaran
Dr. Yasemin Bradley
Esen Hünal Blake
Evren Halbuni
Okay Gönensin
Orkun Bulut
Süha Derbent
 
Vücut tipinize uygun mayolar
 
Vücut tipinize uygun mayolar


Şeyma Ekinci

Son zamanların trendlerinden biri olan mayokiniler etkisini hızla kaybederken mayolar yükselişini sürdürüyor. 2012 plaj modasının en önemli geri dönüşlerinden birini yaşayan ve nostalji rüzgarları estiren mayolar, modern çizgileri ve kesimleriyle dikkat çekiyor. Hayvan figürleri, iri çiçek desenleri gibi kış sezonunun da favorilerinden olan baskılar mayolarda da kullanılıyor ve rahat görünümü plajlara taşıyor.

Yüzücü mayolar geri döndü

Son zamanların gözde mayoları arasında ise basit kesime sahip olanlar öne çıkıyor. Klasik yüzücü kesim mayolar en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Sade kesimlerine karşı kullanılan malzemeler, desen çeşitliliği, ironik baskılar ile hem şen şakrak hem de son derece trendy görünümler yakalanıyor. Hollywood starlarının da gözdesi haline gelen yüzücü tarzı mayolar ince belini ortaya çıkartmak isteyenler için birebir. Vücudu sımsıkı kavrayan mayolar bacak oyuğunun kesimine bağlı olarak bacak boyunuzu da uzun göstermenize yardımcı oluyor.

Armut tipliler üst bölgesi canlı renkli seçmeli

Armut vücut şekli olarak tabir ettiğimiz omuzlar dar, kalçaların geniş olduğu vücut tipleri için uzmanlar iki parçadan oluşan modelleri tercih etmelerini öneriyor. Böylece vücudunuzun alt ve üst kısmınızı oranlayabilecek, dengeyi istediğiniz yere göre ayarlayabileceksiniz. Dikkati üst bölgeye çekmek istiyorsanız desenli ve canlı renkleri tercih etmelisiniz. Alt bölgeyi koyu renkte ve düz seçerek dikkati geniş kalçalardan uzaklaştıracaksınız. Ayrıca ipli veya bağlama yerleri ince olan altlar, düşük belli modeller de armut şeklinde vücut tiplerinin ihtiyacı olan dengeyi yaratacaktır. Yüksek belli altlar ise kesinlikle bu vücut tipi izin uzak durulması gereken modeller arasında...

Dengeli vücutlulara üçgen üstler

Alt ve üst bölge arasındaki dengesi uyumlu olan ve kıvrımlara sahip vücut tipi olarak tanımlanan kum saati görünümüne sahipseniz hemen hemen her modeli tercih edebilirsiniz. Straplez modeller ise uzmanlar tarafından pek uygun olarak görülmüyor. Her modele uygun olarak kabul edilen kum saati vücut tipine straplez kesim üst tercih ederseniz göğüs bölgenizi olduğundan daha düz göstereceği için istenilen görüntüyü yakalayamayabilirsiniz. Eger ilgiyi omuzlarınıza çekmek istiyorsanız boynun arkasından bağlanan üçgen üstleri tercih etmelisiniz. Göğsü çaprazlama keseceği için omuzlarınızın genişliğini de ortaya çıkartmakta yardımcı olacaktır.

Bacaklara dikkat etmelisiniz

Uzun bacaklara sahipseniz kendinizi plajın en şanslılarından kabul edebilirsiniz. Vücut tipiniz nasıl olursa olsun uzun bacaklar ince görünmenize yardımcı olacaktır. Yalnız dikine çizgiler bu vücut tipi için uygun görünmeyecektir emin olun. Göğüs bölgesinde ise kapalı yakalar ve yüksek dekolteler uygun olmayan modeller arasında. Kısa bacak boyuna sahip olanların ise bu konuda birkaç ufak taktiğe ihtiyacı olacak. Kalçası yüksek kesimler uygun olabileceği gibi uzun bacaklılar için yasaklılar arasında sayılan dikine çizgiler kısa bacaklılar için ideal. Dikkatleri üst bölgeye çekme.

Mayonuzu daha uzun süre kullanma klavuzu

Islak olan mayonuzu deniz tuzundan ve havuzun klorundan korumanız ömrünü uzatmakta en önemli koşuldur. Mayo veya bikininizi her kullanımdan sonra ılık, sabunlu suyla yıkayın. Renklerin ilk günkü gibi kalması için kurutma sırasında doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı.

Kıvrımsız, düz bel hilleleri

Bel oyuğu olamayan, bu bakımdan kıvrımsız ve düz vücut olarak anılan vücut tiplerinin mayo ve bikini seçimleri için endişelenmelerine hiç gerek yok. Bu doğrultuda yapacağınız seçimlerle ile başarılı olabilirsiniz. Vücudu sımsıkı sararak dikkati vücut ortasına çeken mayolar sizin için idealdir. Bir de verev kesimli mayoları tercih etmeniz halinde bu konuda en ufak bir endişeniz olmasına gerek kalmayacaktır.

Kalın askıları gözden kaçırmayın

Küçük göğüslü olanlar süslü püslü modeller ile daha hoş görünecektir. Bol desenli, fırfırlı, aksesuarlı üstler ile karmaşa yaratabilirsiniz. Straplez üstler en idealler arasında ve büyük göğüslü olanların kullanması gerekenlerin başında geliyor. Üçgen ip bikiniler doğru kullanıldığında küçük göğüslü olanlara çok yakışırken en ufak hata ile çocuk gibi görünebilirsiniz. Dolgulu, balenli üstler rağbet gören modellerin başında geliyor. Küçük göğüslü olanların delice imrendiği büyük göğüslü kişiler ise tam tersini savunuyorlar... Kilosu az fakat göğsü büyük kadınların beden konusunda cok sıkıntı yaşadıkları biliniyor. Bu durumda üstü ve altı ayrı ayrı satılan mix-max modellere yönelmelisiniz. Kalın askılı üstler gerekli olan desteği sağlar.


21.07.2012
 
 
 OKUYUCU YORUMLARI Yorum Yapmak İçin Tıklayınız 

Yazarımızın Diğer Yazıları

 HAFTA SONU NE YAPALIM?  (23.03.2013)
 Haftanın en şiddetli ve en komik filmi  (23.03.2013)
 Kadınlar erkekleri çocuk gibi şımarttı  (23.03.2013)
 ‘Dantel’in altın çağı  (23.03.2013)
 Paris’in gri tonları abartısız ama hep şık  (23.03.2013)
 Geri dönüşüm kutusundan moda çıkıyor!  (23.03.2013)
 Türkan ile kıyamet kopardım  (23.03.2013)
 Elektrikli otomobil ile Lizbon  (23.03.2013)
 BlackBerry'nin yeni silahı "Z10"  (23.03.2013)
 Blogger’lar bu yazın ‘en’lerini açıkladı  (23.03.2013)
 Şarkılarla Anadolu turu  (23.03.2013)
 Tıp ve sanat  (23.03.2013)
 AJANDA  (23.03.2013)
 Evlilik bana şu an yakın değil  (23.03.2013)
 HAFTA SONU NE YAPALIM  (16.03.2013)
 İhanet ve tutku bu filmde  (16.03.2013)
 ‘En iyi şef şov yapmayandır’  (16.03.2013)
 Ayaküstü lezzet şarküterileri  (16.03.2013)
 ‘Moda haftası bir ülkenin vitrini gibidir’  (16.03.2013)
 PODYUMDA siyah, beyaz ve kırmızı hakimiyeti  (16.03.2013)
 Yükseklerde uçmak umurumda değil  (16.03.2013)
 AJANDA  (16.03.2013)
 Sanat eserleri ve sigortaları  (16.03.2013)
 Oz Ülkesi’nin büyülü dünyası  (09.03.2013)
 Çağın sırrı kara delikler değil bilinçaltımız!  (09.03.2013)
 Modanın kalbine giden yol Paris’ten geçti  (09.03.2013)
 En büyük hata vücut yapısına göre giyinmemek  (09.03.2013)
 Bu yaz gardırobunuz bembeyaz olsun!  (09.03.2013)
 Londra’daki düzenini bıraktı, tutkusunun peşinden geldi  (09.03.2013)
 ‘Hayalim Meryl Streep’le aynı filmde rol almak’  (09.03.2013)